30 rokov nezávislosti Ukrajiny /FOTOBLOG/

Náš východný sused opustil „na večné časy“ ZSSR 24. augusta 1991 a stal sa nezávislým štátom. Okolo tohto dátumu som sa na Ukrajine pohyboval skoro každé leto, no nikdy som nemal tú česť tento významný deň osláviť priamo v centre diania. Keď som sa pred necelými dvoma mesiacmi dozvedel, že sa na okrúhle výročie po odmlke chystá dokonca vojenská prehliadka v centre hlavného mesta, opatrne som otvoril stránky Wizzair a Ryanair. Skoro som zo stoličky spadol, keď som zbadal cenu 18 eur s výbornými časmi príletu a odletu. Slovo dalo slovo a po pár minútach konverzácie na messengeri som zabookoval 4 letenky na túto raritnú akciu.

PONDELOK

Z Trnavy sme vypadli v prvý pracovný deň týždňa okolo pol tretej, predsa na bratislavskom letisku som nebol už vyše rok a pol a nevedel som odhadnúť optimálny čas príjazdu. Mašinu sme nechali pri Ikei a novou 61-kou sme sa odviezli kúsok na letisko. To zívalo prázdnotou, no Delia aspoň nesklamala a ponúkla priestory „ľudového salónika“.

Na security ma prekvapila nová brána, kde sa skenuje boarding pass a pracovníkom som pochválil nové rontgeny. Bez odozvy. Celý proces kontroly trval minútu a kým vospolok šiel na pasovku, ja som vybehol obkuknúť salónik Caproni. Podobne ako vo Viedni, aj tu mi napriek informácií z banky ukázal pracovník voľný vstup. Času veľa na bakchanálie nebolo, zhltol som sendvič a pobral som sa ďalej. V mimoschengenskej zóne sa nič nezmenilo, spotené chlieviky zostanú s nami pravdepodobne dlhšie ako vydržal Sovietsky zväz.

Let samotný prebehol bez problémov, dokonca sa ušlo aj okienko. Za hodinu dvadsať sme so zapadajúcim slnkom dosadli na Žuljany a po krátkej pasovke spojenej s kontrolou covid byrokracie sme sa objavili pred terminálom. Bolt nás hodil bližšie k centru, kde sme sa ubytovali v retro hoteli Express, špecifickejšie v hostelovej časti Bulvar Shevchenko. Originálne sme mali v pláne prenocovať v hoteli Mir, no pár dní pred odletom sa tam niečo stalo, prestali brať hostí a booking.com nás prerezervoval na toto ubytko. Najprv som bol trochu nespokojní, no po prenocovaní som si názor upravil a za mňa kľudne aj nabudúce.

Po obligátnej výmene zopár evríčiek sme zasadli do susednej gruzínskej reštaurácie Chachapuri. Neplánovali sme tu dlho zostať, no tie chinkali a to víno … dobre padli fľaše Borjomi z pekného supermarketu o hodnú chvíľu neskôr.

Noc bola ešte mladá a zaviedol som partiu do podniku, kam brávam kyjevských spolucestovateľov od roku 2011 – Palaty No. 6. Prvýkrát nám tento zašitý podnik v pivnici vnútrobloku ukázali prevádzkari hostela, keď sme v Kyjeve strávili jednu noc cestou na Krym. Podnik je známy nielen veľmi dobrými cenami (málokde v okolí dostanete na stôl fľašu 5 ročného koňaku za 9 eur), no najmä špeciálnou položkou v menu s názvom – Helma.

Večer v kocke

Na ubytko sme dorazili niečo po druhej hodine a ešte chvíľu nasávali atmosféru nočného Kyjeva z jedného z hotelových balkónov.

UTOROK

Dlho sme si nepospali o deviatej ráno sme vyrazili do sviatočných ulíc, ktoré sa postupne zapĺňali Ukrajincami každého veku. Raňajky sme expresne vybavili shawarmou u veselého Araba (zákazníkov mu v toto ráno pribúdalo viac ako stihol vybavovať). Zakotvili sme na začiatku Kreščatyku, pod podstavcom, kde sa do revolúcie na prelome rokov 2013 a 2014 týčil Lenin. Odvtedy v Dnepri veľa vody pretieklo, krajina stratila veľké kusy územia, mnoho životov a padla na hubu… na druhú stranu našla svoju identitu a táto kríza pomohla vyformovať ukrajinský národ, ktorý po rozpade ZSSR dlho len tápal medzi západom a východom. Ukrajinci na vlastnej koži zistili, že byť „mostom“ medzi super veľmocami sa neoplatí, lebo tieto stavby sú v konflikte zničené ako prvé.

Oficiality s prezidentom na čele začali na Majdane presne o desiatej, no nás pripekajúce slnko vyhnalo o pár stoviek metrov ďalej južnejšie, kde sa pripravovala technika.

Až okolo pol dvanástej sa začala nad našimi hlavami letecká prehliadka, tradičný mix sovietskej a novšej ukrajinskej techniky, no objavili sa aj západné kúsky.

Na konci leteckej show sme sa dočkali najväčšej hviezdy – Antonova An-225 Mrija, najväčšieho lietadla v prevádzke.

Po nej sa s obrovským hrmotom rozhýbala pásová a kolesová technika a nechýbalo ani zastúpenie zo Slovenska.

Najväčší šoumen – prerastené hračkárske auto ukrajinskej výroby Sherp

Bburago v akcii

Na konci sa objavil dokonca aj slovenský Spartan a stíhačky vypustili chemtrails vo farbách Ukrajiny.

Po doplnení kalórií v preplnenej Puzatej Chate nás na ulici čakalo príjemné prekvapenie – časť techniky sa vracala z prehliadky priamo pred vchodom táckarne.

Po tomto predstavení sme sa presunuli preplneným Kreščatykom priamo na Majdan.

A odtiaľ smädní okolo chrámu sv. Sofie až na Andrijivský uzviz, kde sme konečne našli pivo. Najprv síce len biednu Stellu, no zakotvili sme aj na sympatickej terase s vlastnou pivnou produkciou.

Od chrámu sv. Ondreja sme sa prešli Alejov umelcov plnou gýčových obrazov až k Oblúku priateľstva. Tu sme zistili, že zohnať odvoz nebude až tak jednoduché, polícia uzavrela mnoho ulíc a museli sme zostúpiť až dolu k riečnemu prístavu.

Cesta bola uzavretá aj k areálu Matky Vlasti a kopec sme si pekne vyšľapali. Ako bolestné sme dostali za odmenu aspoň vstup zdarma do vonkajšej expozície historickej vojenskej techniky, ktorej dominujú balistické strely. Pochod veteránov ATO ukončil našu návštevu Kyjeva a Uber nás odviezol na Boryspiľ.

Na KBP sa okrem najpomalšej obsluhy v tranzitnom bare nestalo nič zaujímavé a Lauda nás úspešne odviezla na viedenské letisko. Touto cestou sa chcem ospravedlniť ROMKOVI a MIRKOVI, keďže špeciálny „koridor“ na pasovej kontrole pre tranzit na SK/CZ/HU naozaj existuje 😀

24 hodín na Ukrajine bolo tradične intenzívnych a som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť tohto významného sviatku. Čo dodať – З Днем Незалежності України!

Celá prehliadka s oficialitami, technika až ku koncu videa

Komentáre

1 komentár k “30 rokov nezávislosti Ukrajiny /FOTOBLOG/Pridajte vlastný →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.